Queen's Birthday Honours list: Every name, every honour

Queen's Birthday Honours list: Every name, every honour

The "names" may take the spotlight but extraordinary Australians have been recognised in the 2020 Queen's Birthday Honours list.

Liberal luminary Tony Abbott, Sydney University chancellor Belinda Hutchinson and philanthropist Naomi Milgrom are receiving the nation's top honours.

The former prime minister is among a raft of politicians and officials being recognised.

And here they are, each and every one.

QUEEN'S BIRTHDAY 2020 HONOURS LIST

The Governor-General is pleased to announce the following appointments and awards:

COMPANION (AC) OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION

The Honourable Tony ABBOTT, NSW

  • For eminent service to the people and Parliament of Australia, particularly as Prime Minister, and through significant contributions to trade, border control, and to the Indigenous community.

Ms Belinda Jane HUTCHINSON AM, NSW

For eminent service to business, to tertiary education and scientific research, and through philanthropic endeavours to address social disadvantage.

Ms Naomi Gay MILGROM AO, VIC

For eminent service to the community through philanthropic leadership and support for the promotion of the arts, architecture, design excellence and cultural exchange, and to business.

OFFICER (AO) OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION

Mr Alexander William AULDIST, Morago NSW 2710

For distinguished service to paediatric medicine as a surgeon, educator and mentor of young physicians, and to professional organisations.

The Honourable Michael Bruce BAIRD, NSW

For distinguished service to the people and Parliament of New South Wales, particularly as Premier, and to the community.

Professor Graeme Laurence BARNES, VIC

For distinguished service to medicine, particularly to child gastrointestinal health, and to medical research.

Emeritus Professor Perry Francis BARTLETT, St Lucia QLD 4067

For distinguished service to neuroscience research, and to people living with dementia, motor neurone disease, and spinal cord injury.

Mr Colin David BECKETT, Nedlands WA 6009

For distinguished service to business in the energy, gas and oil production and infrastructure sectors, and to tertiary education.

The Honourable Bronwyn Kathleen BISHOP, Newport NSW 2106

For distinguished service to the Parliament of Australia, to the people of New South Wales, and to women in politics.

The Honourable Ronald Leslie BOSWELL, East Brisbane QLD 4169

For distinguished service to the Parliament of Australia, to the people of Queensland, and to fisheries research and development.

Emeritus Professor Garry Leslie BROWN, Toorak VIC 3142

For distinguished service to aerospace and mechanical engineering, to education and research, and as a mentor of young scientists.

Mr Andrew James BURNES, VIC

For distinguished service to business, particularly through a range of travel industries, to professional tourism organisations, and to the community.

Mr William McFadyen CAMPBELL QC PSM, Sutton NSW 2620

For distinguished service to public administration, and to international legal practice, through senior counsel and advisory roles.

Professor Bruce James CHAPMAN AM, Braddon ACT 2612

For distinguished service to higher education, particularly in the field of economics and public policy, and to professional societies.

Ms Christine CHRISTIAN, Carlton North VIC 3054

For distinguished service to the financial and investment sectors, to women in business, and through support for emerging entrepreneurs.

Mr Michael CLARKE, Vaucluse NSW 2030

For distinguished service to cricket as a player at the national and international level, through leadership roles, and to the community.

Professor Marcello COSTA, Seacliff SA 5049

For distinguished service to higher education, and to medical research, in the field of neurophysiology, and to professional scientific bodies.

Emeritus Professor Suzanne Mary CROWE AM, South Yarra VIC 3141

For distinguished service to health and aged care administration, to clinical governance, biomedical research, and to education.

Mr Sean Christopher DORNEY AM, Chelmer QLD 4068

For distinguished service to Australia-Papua New Guinea relations, to the broadcast media as a journalist, and as an author.

Mr Ralph John Lancaster EVANS, Cremorne Point NSW 2090

For distinguished service to international trade and investment, to business and venture capital endeavours, and to the community.

Professor Simon Robert FINFER, Galston NSW 2159

For distinguished service to intensive care medicine, to medical research and education, and to global health institutes.

Dr Catherine Patricia FOLEY PSM, St Ives Chase NSW 2075

For distinguished service to research science, to the advancement of women in physics, and to professional scientific organisations.

Ms Denise Carol GOLDSWORTHY, Kalamunda WA 6076

For distinguished service to business, particularly to technological innovation and research in the mining and manufacturing sectors.

Ms Diane Jennifer GRADY AM, Northbridge NSW 2063

For distinguished service to the community through business and advisory roles, to the advancement of women and girls, and to charitable initiatives.

Ms Lucy Mary GUERIN, West Melbourne VIC 3003

For distinguished service to contemporary dance as a choreographer, and as a mentor and advocate for emerging artists and new works.

Professor Ian Ross HARPER, VIC

For distinguished service to education in the field of economics, and to public and monetary policy development and reform.

Professor Gregory James Elliott HILL, QLD

For distinguished service to education, particularly the development of tertiary facilities in regional areas, and to the community.

Mr David Watherston HILLS, Melbourne VIC 3000

For distinguished service to community health for people in rural and remote areas through aeromedical care organisations, and to business.

Mr Patrick Terence JACKMAN AM, Gold Coast QLD 4218

For distinguished service to the community through support for educational and medical research organisations, and to tourism and business.

Professor Marcia Lynne LANGTON AM, VIC

For distinguished service to tertiary education, and as an advocate for Aboriginal and Torres Strait Islander people.

Dr Colin James LIMPUS PSM, Capalaba QLD 4151

For distinguished service to environmental science, particularly to the conservation of sea turtles, and as a mentor of young scientists.

Professor Georgina Venetia LONG, NSW

For distinguished service to medicine, particularly to melanoma clinical and translational research, and to professional medical societies.

Mr Ronald Brown MANNERS, South Perth WA 6151

For distinguished service to the minerals and mining sectors, and to youth through philanthropic support for educational initiatives.

Mr Allan Donald MCCALLUM, Kerang VIC 3579

For distinguished service to primary industry, particularly to grain, seafood and medicinal plant production, and to professional organisations.

Professor Isabella Caroline MCMILLEN, SA

For distinguished service to medical science, and to tertiary education, to the community of South Australia, and to social equity.

Mr Robert Lewis MILNE, Toorak VIC 3142

For distinguished service to community health through contributions to, and support for, medical research, and to the construction industry.

Mrs Greta Richmond MORAN, Vaucluse NSW 2030

For distinguished service to the visual arts through philanthropic initiatives, as an advocate for Australian art and artists, and to the aged care sector.

Mr Simon David MORDANT AM, Sydney NSW 2000

For distinguished service to the visual arts at the national and international level, to emerging artists, and to philanthropy.

Professor Graham Lorimer MOSELEY, SA

For distinguished service to medical research and science communication, to education, to the study of pain and its management, and to physiotherapy.

The Honourable Dr Denis Vincent NAPTHINE, Port Fairy VIC 3284

For distinguished service to the people and Parliament of Victoria, particularly as Premier, to veterinary science, and to the community.

Ms Robyn Anne NEVIN AM, Sutton Forest NSW 2577

For distinguished service to the performing arts as an acclaimed actor and artistic director, and as a mentor and role model.

Emeritus Professor Ronald Kim OATES AM, Mosman NSW 2088

For distinguished service to paediatric medicine, as an advocate for child health and welfare, to medical education, and to professional societies.

Mr Julien William O'CONNELL AM, Gisborne VIC 3437

For distinguished service to community health in the aged care sector through executive roles, and to higher education.

Mr Michael PEZZULLO, ACT

For distinguished service to public administration through leadership roles in the areas of national security, border control and immigration.

The Honourable Justice Derek Michael PRICE AM, NSW

For distinguished service to the law, and to the judiciary, in New South Wales, and through contributions to professional legal organisations.

The Honourable Graham Frederick RICHARDSON, Dover Heights NSW 2030

For distinguished service to the people and Parliament of Australia, to the media as a political commentator, and through philanthropic support for a range of community organisations.

The Honourable Philip Maxwell RUDDOCK, Pennant Hills NSW 2120

For distinguished service to the people and Parliament of Australia, and to local government.

Mr Jan Vittorio SARDI, VIC

For distinguished service to the film and television industries as a screenwriter and director, and to professional guilds.

Professor Bryant Allan STOKES AM RFD, Nedlands WA 6009

For distinguished service to public health care governance and standards in Western Australia through leadership and advisory roles.

Mr Ryan Kerry STOKES, NSW

For distinguished service to business, particularly in the media, mining and construction sectors, to cultural institutions, and to mental health and sporting groups.

Mr Francis John SULLIVAN, Deakin ACT 2600

For distinguished service to the community, particularly through social justice and legislative reform initiatives, and to health and aged care.

Dr George Arthur WERTHER, Armadale VIC 3143

For distinguished service to medicine, to paediatric endocrinology and research, and to professional medical organisations.

Professor Ingrid Margaret WINSHIP, Parkville VIC 3050

For distinguished service to medicine, particularly to clinical genetics and research, to cancer prevention, and as a role model and mentor.

MEMBER OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION

The Honourable Jane Lesley AAGAARD, Rapid Creek NT 0810

For significant service to the Legislative Assembly of the Northern Territory, and to the community.

Dr Jennifer Anne ABBEY, SA

For significant service to the health of aged persons, particularly to pain care management.

Mr Stefan ACKERIE, QLD

For significant service to business, and through support for charitable organisations.

Mr David Charles AIREY, Claremont WA 6010

For significant service to the real estate industry, and to professional institutes.

Mr Ian Bell ALLEN OAM, Seaford VIC 3198

For significant service to the community through support for a range of organisations, and to cancer survivorship programs.

Mr Gregory Arthur ALLUM OAM, Cronulla NSW 2230

For significant service to surf lifesaving, to international federations, and to the community.

Mrs Jeanette Miller ANICTOMATIS, NT

For significant service to the people of the Northern Territory through representational roles, and to youth through Guides.

The Honourable Justice Peter David APPLEGARTH, QLD

For significant service to the law, and to the judiciary, and to social justice.

Ms Penelope Jane ARMYTAGE, Kew VIC 3101

For significant service to public administration in Victoria, and to the community.

Dr Arumugam Alagappa ARUMUGAM, VIC

For significant service to medicine, to psychiatric health care, and to professional groups.

Ms Yvonne AUDETTE, VIC

For significant service to the visual arts as an abstract painter.

Mr Charles Morland BAILES, Glen Osmond SA 5064

For significant service to the law, to professional legal societies, and to the community.

Professor Barbara Jane BAIN, QLD

For significant service to medicine, and to medical education, particularly to haematology.

Dr Christopher Stuart BAKER, Kew VIC 3101

For significant service to medicine, to dermatology, and to professional medical colleges.

Mr Gary Eric BALDWIN, Mount Eliza VIC 3930

For significant service to oenology as a wine maker, consultant and judge, and to professional associations.

Mr Martin BARTFELD, Malvern VIC 3144

For significant service to the law, to legal education and reform, and as a mentor.

Dr Robert John BARTLETT, VIC

For significant service to orthopaedic medicine, and to national and international medical associations.

Professor Kaye Enid BASFORD, Bundamba QLD 4304

For significant service to tertiary education, to the biomedical sciences, and to scientific academies.

Ms Jennifer Jane BATROUNEY QC, Hawthorn VIC 3122

For significant service to the law, to the legal profession, and to women lawyers.

Emeritus Professor Robert Charles BAXTER, Naremburn NSW 2065

For significant service to medical research, to endocrinology, and to tertiary education.

Dr Denver Edward BEANLAND, Indooroopilly QLD 4068

For significant service to the people and Parliament of Queensland, and to archival and historical organisations.

Ms Margie BECK, NSW

For significant service to Australia-Timor Leste relations through teacher education roles.

Ms Jay Annette BONNINGTON, VIC

For significant service to the community through support for charitable organisations, and to business.

Mr Glenn BOURKE, Manly NSW 2095

For significant service to sailing at the elite level as a competitor, coach and administrator.

Mr Malcolm Stuart BOYD, Northbridge NSW 2063

For significant service to civil engineering, to tertiary education, and as a role model.

Mr John Richard BREW RFD, Bonogin QLD 4213

For significant service to the rail transport and logistics industry, and to education.

Ms Sarah Louise BROWN, Alice Springs NT 0870

For significant service to community health, to remote area nursing, and to the Indigenous community.

Dr Neil Lyall BRYANS, SA

For significant service to science and defence capability technology through radar and telecommunications research.

Mr Michael John BURGE OAM, Toowoomba QLD 4350

For significant service to community mental health, to advocacy, and to education.

Mr Bede Michael BURKE, Tamworth NSW 2340

For significant service to the egg production industry, and to the community of Tamworth.

Dr John Craig BYRNE, Kalamunda WA 6076

For significant service to people who are deaf or hard of hearing, and to social justice.

Ms Ainslie June CAHILL, Redfern NSW 2016

For significant service to people living with arthritis, and to community health groups.

Dr Rosemary Anne CALLINGHAM, Prospect Vale TAS 7250

For significant service to mathematics education, to teacher development, and to the community.

Emeritus Professor Michael Francis CAPRA, Lota QLD 4179

For significant service to tertiary education, particularly to workplace health and safety science.

Mr Michael James CARLTON, Avalon NSW 2107

For significant service to the print and broadcast media, and to naval history.

Mr Michel-Henri Ernest CARRIOL, Vaucluse NSW 2030

For significant service to Australia-France relations, to business, and to the community.

Ms Frances M CASSIDY, New York City USA 10003

For significant service to Australia-United States of America cultural and business relations.

Dr Gabrielle Afifee CEHIC, Toorak Gardens SA 5065

For significant service to medicine, to nuclear oncology, and to professional medical groups.

Mr Eric James CHALMERS, ACT

For significant service to the community through child accident prevention and road safety organisations.

Professor Esther Ruth CHARLESWORTH, St Kilda VIC 3182

For significant service to architecture, to education, and to the community of the Asia-Pacific region.

Ms Elizabeth (Libby) Patricia CHRISTIE, Cremorne Point NSW 2090

For significant service to performing arts administration, and to women in business.

Mrs Judith Ann CLARKSON, Cranbourne VIC 3977

For significant service to business through child and aged care projects, and to the community.

Dr Russell John CORLETT, Kew VIC 3101

For significant service to plastic and reconstructive medicine, and to the community of the Asia-Pacific region.

Dr Michele COTTON, Point Piper NSW 2027

For significant service to veterinary science, to education, and to professional organisations.

Dr Jackie CRAIG, Rosslyn Park SA 5072

For significant service to science and technology research in the defence capability field.

Brigadier Alison Margaret CREAGH CSC (Ret'd), Hughes ACT 2605

For significant service to veterans and their families, and to rowing.

Mr Perry CROSS, Broadbeach QLD 4218

For significant service to people living with a spinal cord injury, and as a role model.

Mr Brian (Bruno) CULLEN, Wishart QLD 4122

For significant service to the banking and credit union sector, to rugby league, and to the community.

Dr John Henry CUROTTA, Pyrmont NSW 2009

For significant service to medicine as an ear, nose and throat surgeon, and to Indigenous health.

Dr Austin Mark CURTIN, Tregeagle NSW 2480

For significant service to medicine, and to health outcomes in regional communities.

Professor Tamara Maree DAVIS, West End QLD 4101

For significant service to astrophysical science, to education, and to young astronomers.

Mr Andrew Robert DE FEGELY, Pambula NSW 2549

For significant service to the forestry industry through business and advisory roles.

Mrs Margot Alison DE GROOT, QLD

For significant service to the law, to professional legal bodies, and to women in business.

The Honourable John Joseph DELLA BOSCA, Woy Woy Bay NSW 2256

For significant service to public health, particularly in the disability and drug support sectors, and to the Parliament of New South Wales.

Mr Michael Anthony DILLON, Applecross WA 6153

For significant service to the pharmacy profession, and to the community.

Professor Neil Murray DREW, Nedlands WA 6009

For significant service to tertiary education, to behavioural science, and to Indigenous health.

Dr Katarzyna Magdalena DZIEGIELEWSKA, Parkville VIC 3052

For significant service to tertiary education, to anatomy and neurobiology, and as a mentor.

Mr Kevin John EDWARDS, Claremont WA 6010

For significant service to the legal profession, and to aged care and sporting organisations.

Mr Peter James EVEILLE, ACT

For significant service to the care and welfare of veterans and their families.

Associate Professor Seamus Joseph FAGAN, Belmont NSW 2280

For significant service to tertiary education, particularly to English language teaching.

Dr David Geoffrey FAHEY, Cremorne NSW 2090

For significant service to emergency response organisations, and to medicine in the field of anaesthesia.

Mr Norman Harold FARMER ESM, Frankston VIC 3199

For significant service to life saving at the national and international level, and to water safety initiatives.

The Honourable Alan Baird FERGUSON, Maitland SA 5573

For significant service to the Parliament of Australia, and to the community of South Australia.

Professor Nicholas Maxwell FISK, Sydney NSW 2052

For significant service to tertiary education, and to maternal-fetal medicine.

Mrs Julie FITZGERALD, Wahroonga NSW 2076

For significant service to netball as a coach, and as a mentor of sportswomen.

Mr Atticus Richard FLEMING, NSW

For significant service to the conservation of endangered wildlife and habitats.

Ms Philippa Anne FORRESTER, McLaren Vale SA 5171

For significant service to the tourism and hospitality sectors, and to the community.

Professor Susan Lesley FORSTER, Dover Heights NSW 2030

For significant service to tertiary education, to rural public health, and to medical administration.

Ms Renita Maree GARARD OAM, QLD

For significant service to hockey at the elite level, and to the community of Townsville.

Professor Stephen Robert GARTON, Woollahra NSW 2025

For significant service to tertiary education administration, and to history.

Dr Karen Rae GEORGE, Crafers West SA 5152

For significant service to history preservation and research, and to professional associations.

Mr Ian Andrew GILLESPIE, East Brisbane QLD 4169

For significant service to motoring associations, to the cooperatives and mutual sector, and to motor sport.

Professor Matthew Todd GILLESPIE, Bundoora VIC 3065

For significant service to tertiary education administration, and to medical research.

Dr Jennifer Jill GORDON, Roseville NSW 2069

For significant service to psychological medicine, and to professional medical bodies.

Ms Barbara Jean GREEN, Armadale VIC 3143

For significant service to tertiary education, particularly to university colleges.

Mrs Debbie GROVE, Cohuna VIC 3568

For significant service to softball through umpiring development roles at the elite level.

Mr John Alan HALL, Double Bay NSW 2028

For significant service to community mental health, and to business.

Ms Margaret HALSMITH, Jolimont WA 6014

For significant service to the law, and to dispute resolution organisations.

Emeritus Professor John Mackenzie HAM, Woollahra NSW 2025

For significant service to medical education, and to professional organisations.

Dr Bruce Fairgray HARRIS, Cherrybrook NSW 2126

For significant service to higher education, to veterans, and to the community.

Ms Susan Ida HARRIS, Hawthorn VIC 3122

For significant service to the community through philanthropic endeavours.

Mrs Marilyn Frances HAVINI, NSW

For significant service to the international communities of Papua New Guinea and Bougainville.

Mrs Margaret Lynne HINTON, Paddington QLD 4064

For significant service to education, to philosophy, and to professional associations.

Mr Hugh James HISCUTT, Howth TAS 7316

For significant service to the people and Parliament of Tasmania, and to the community of West Devon.

Dr Phoebe Joy HO, North Sydney NSW 2060

For significant service to medical research, to haematology, and to professional bodies.

Mrs Kathryn Terese HOUSE, Saint Georges SA 5064

For significant service to the community through charitable initiatives.

Mr Frank Richard HOWARTH PSM, Darlinghurst NSW 2010

For significant service to the visual arts through the museums and galleries sector.

Mr James Anthony HUTCHISON, Kingston SE SA 5275

For significant service to amateur radio, particularly to satellite and space communication.

Ms Elizabeth Marie JAMESON, Bardon QLD 4065

For significant service to business, and to the community.

Mr Andrew JASPAN, VIC

For significant service to the print and digital media, and to tertiary education.

Dr Rebecca Nicole JOHNSON, United States of America

For significant service to wildlife forensic science, and to young women scientists.

Emeritus Professor Rhondda Elizabeth JONES, North Ward QLD 4810

For significant service to tertiary education administration, to science, and to tropical health.

Dr Sara Louise JONES, Linden Park SA 5065

For significant service to medical education, to podiatry, and to professional groups.

Dr Anthony Phillip JOSEPH, Bronte NSW 2024

For significant service to emergency medicine, to medical colleges, and to education.

Mr Ian Lindsay KAYE-EDDIE ASM, Nedlands WA 6009

For significant service to medical administration, and to community health.

Mr David St Leger KELLY, Richmond VIC 3121

For significant service to the law, to legal reform, and to tertiary education.

Mr Vincent Anthony (Tony) KELLY, Donvale VIC 3111

For significant service to business, particularly to the natural resource supply industry.

Mrs Glenys Kendrea KENDALL, VIC 3093

For significant service to lacrosse through administrative roles, and as a player.

The Honourable Justice Susan Coralie KENNY, VIC

For significant service to the law, and to the judiciary, particularly to the Federal Court of Australia.

Professor Cheryl KICKETT-TUCKER, Swan View WA 6056

For significant service to tertiary education, and to the Indigenous community.

Ms Antoinette Annette KIMMITT, Donvale VIC 3111

For significant service to business, and to gender equality and inclusion.

Ms Marie Joan KORMENDY, North Perth WA 6006

For significant service to people who are deaf or hard of hearing through humanitarian assistance programs.

Dr David Ian KRAM, Malmsbury VIC 3446

For significant service to the performing arts, to opera and chamber choirs, and to education.

Mr Eddie KUTNER, VIC

For significant service to the property development and financial sectors, and to science.

Ms Kate LAMONT, East Perth WA 6004

For significant service to the tourism and hospitality sectors in Western Australia.

Mr Peter Andrew LANCKEN, Turramurra NSW 2074

For significant service to business, to the equipment hire and rental industry, and to the community.

Mr Ian LANGFORD-BROWN, Killara NSW 2071

For significant service to youth through Scouts, and to the community of the North Shore.

Ms Lynette Ann LARSEN, Lismore NSW 2480

For significant service to cricket as a player, selector, manager and coach at the elite level.

Mr Ross Edward LEDGER, City Beach WA 6015

For significant service to the accounting profession, to wildlife conservation, and to the community.

Professor Jeffrey LIPMAN, Taringa QLD 4068

For significant service to medicine, to anaesthesiology and critical care, and to education.

Ms Kris LLOYD, Woodside SA 5244

For significant service to the artisan cheese making industry, to education, and to tourism.

Emeritus Professor William Stewart LOGAN, St Kilda VIC 3182

For significant service to tertiary education, and to cultural heritage research.

Ms Ming LONG, NSW

For significant service to the financial and real estate sectors, and to diversity and inclusion.

Emeritus Professor John William LONGWORTH, Toowong QLD 4066

For significant service to tertiary education, and to the agricultural sciences.

Dr Sue Margaret LOPEZ ATKINSON, VIC

For significant service to early childhood education, and to the Indigenous community.

Dr Douglas William LORDING, Malvern VIC 3144

For significant service to medicine, to endocrinology and andrology, and to the community.

Dr John Robert MACPHERSON, Geebung QLD 4034

For significant service to people with a disability, and to access and inclusion.

Mr Kenneth Ian MACPHERSON, Mount Barker SA 5251

For significant service to public administration, particularly through executive legal roles.

Professor Rhonda Pearl MARRIOTT, Gosnells WA 6110

For significant service to tertiary education, to Indigenous health, and to nursing.

The Honourable Justice Shane Raymond MARSHALL, VIC

For significant service to the law, and to the judiciary, to industrial relations, and to mental health.

Dr John Edward MATTHEWS, Albert Park VIC 3206

For significant service to dentistry through professional associations, and to education.

Dr Susan Jane MAYES, Riddells Creek VIC 3431

For significant service to physiotherapy, particularly to professional ballet dancers.

Mr John Francis MCKENZIE, Pretty Beach NSW 2257

For significant service to the law, to the legal profession, and to social justice for the Indigenous community.

Ms Judith Louise MEPPEM PSM, Northmead NSW 2152

For significant service to nursing administration, and to community health.

Ms Elizabeth Ruth MOHLE, Grange QLD 4051

For significant service to industrial relations, to the nursing profession, and to the superannuation sector.

Mr Denis Sean MORIARTY, Maribyrnong VIC 3932

For significant service to the community, to social welfare, and to public administration.

Professor Philip Leo Patrick MORRIS, Ashmore QLD 4214

For significant service to psychiatry, to medical education, and to professional health organisations.

Dr Richard Walter MORRIS BM, Lilyfield NSW 2040

For significant service to medicine, and to emergency and disaster medical response.

Ms Jane Ellen MOTTLEY, Curl Curl NSW 2096

For significant service to the law, to the judiciary, and to professional legal bodies.

Mr David Alexander MUIR, Indooroopilly QLD 4068

For significant service to the community through welfare, social justice and charitable organisations.

Mr Philip MUNZ, Melbourne VIC 3000

For significant service to the community through philanthropic initiatives, to medical research, and to business.

Professor Nicholas Martin NAKATA, QLD

For significant service to tertiary education, and to learning outcomes for Indigenous students.

Dr Susan Josephine NEUHAUS CSC, Unley SA 5061

For significant service to medicine, to community health, and to veterans and their families.

Mr Mark OPITZ, QLD

For significant service to the performing arts, particularly to music production.

Ms Genevieve Mary OVERELL, Kew VIC 3101

For significant service to the community through roles with a range of organisations.

Ms Gretel Lees PACKER, NSW

For significant service to the community, to the visual and performing arts, and to conservation.

Mrs Cecilia Noel PADGHAM-PURICH, Holtze NT 0835

For significant service to the Legislative Assembly of the Northern Territory, and to the community through a range of roles.

Mr Mario Guiseppe PENNISI, Sunnybank Hills QLD 4109

For significant service to the biomedical sector, to commercialisation initiatives, and to research.

Emeritus Professor Roger James PEPPERELL, Balwyn VIC 3103

For significant service to medical education, particularly to obstetrics and gynaecology.

Ms Elizabeth Diana PERRY, St Peters SA 5069

For significant service to tertiary education, to business, and to the community.

Professor Christine PHILLIPS, O'Connor ACT 2602

For significant service to medical education, to migrant and refugee health, and to medicine.

Mr Timothy Charles Henry PIPER, Camberwell VIC 3124

For significant service to industry and manufacturing, to skills training, and to multicultural youth.

Emeritus Professor William Raymond PURCELL, Terrigal NSW 2260

For significant service to tertiary education, to business, and to Australia-Japan relations.

Ms Jerril Samantha RECHTER, Kingsville VIC 3012

For significant service to community health, to sports administration, and to the arts.

The Honourable Robert Frank REDLICH QC, VIC

For significant service to the law, and to the judiciary, to professional groups, and to the community.

Dr Michael John REDMOND RFD, QLD

For significant service to medicine, to neurosurgery, and to medical organisations.

Mrs Elizabeth Jane REID, Durack NT 0830

For significant service to people with a disability, to youth, and to social inclusion.

Professor Sheena REILLY, QLD

For significant service to tertiary education, to medical research, and to paediatric speech pathology.

Professor Andrew Warwick ROBERTS, Camberwell VIC 3124

For significant service to medical research, to haematology, and to cancer organisations.

Ms Bess ROSEN, Abbotsford NSW 2046

For significant service to women's sport, particularly hockey, to business, and to the community.

Mr Scott Anthony SADDLER, Dickson ACT 2602

For significant service to public administration, and as a supporter and mentor of Indigenous youth.

Dr Ian Richard SARE, Toorak VIC 3142

For significant service to science and technology, to research, and to national security.

Mr David Christopher SAVAGE, Royal Park SA 5014

For significant service to Lions Club International, and to rugby union.

Professor Susan Margaret SAWYER, VIC

For significant service to tertiary education, to adolescent health, and to international groups.

Mr Abe SCHNEIDER, Dianella WA 6059

For significant service to bicycle motocross, particularly to sports administration.

Dr David John SCHULTZ, Adelaide SA 5061

For significant service to veterinary medicine, to zoological societies, and to philanthropy.

The Honourable Bruce Craig SCOTT, Roma QLD 4455

For significant service to the people and Parliament of Australia, and to the community of South West Queensland.

Mr Peter John SCOTT, Toorak VIC 3142

For significant service to the investment banking sector, and to medical research organisations.

Mr William James SCOTT, Kew East VIC 3102

For significant service to the pharmacy profession at the state and national level.

The Honourable Kay Patricia SETCHES, Surf Beach VIC 3922

For significant service to the people and Parliament of Victoria, and to women in politics.

Mr Ross Harry SHARDLOW, Albany WA 6330

For significant service to the visual arts as a painter, and to maritime history.

Ms Donna SHEPHERD, WA

For significant service to children through international humanitarian aid organisations.

Mr David Glen SLATER, Auchenflower QLD 4066

For significant service to the community through social welfare and arts organisations.

Dr Bryan Hamilton SMITH, Applecross WA 6153

For significant service to the minerals and mining research and exploration sector.

The Reverend Dr Elizabeth Joyce SMITH, WA

For significant service to the Anglican Church of Australia, and to liturgical scholarship.

Dr Paul Nathaniel SMITH, O'Malley ACT 2606

For significant service to orthopaedic medicine as a surgeon, and to medical administration.

Ms Rosemary SMITHSON, Kellyville NSW 2155

For significant service to youth, who are homeless, through charitable initiatives.

Mr Anthony John SNELL, Elwood VIC 3184

For significant service to politics in Victoria, to the community, and to the law.

The Honourable Lawrence James SPRINGBORG, Yelarbon QLD 4388

For significant service to the Parliament of Queensland, and to the community of the Southern Downs.

Mr Ricky John STEPHEN, QLD

For significant service to the tourism and hospitality sectors, particularly as a chef.

Lady Valery Mary STEPHEN, VIC

For significant service to the people of Australia, and to a range of multicultural, cancer support and social welfare organisations.

Mr Christopher David STOLTZ, Bendigo VIC 3550

For significant service to engineering, and to charitable and emergency medical organisations.

Mrs Joan Mabel STONE, Rostrevor SA 5073

For significant service to aged persons through advocacy roles with a range of organisations.

Ms Antonia SYME, Port Melbourne VIC 3207

For significant service to visual arts administration, and to maritime archaeology.

Dr Allan Geoffrey John TERRETT, VIC

For significant service to the chiropractic profession, to the community of Ballarat, and to archery.

Professor Ranjeny THOMAS, Hawthorne QLD 4102

For significant service to medical education and research, and to rheumatology.

Professor Elizabeth McIntyre TUDOR South Yarra VIC 3141

For significant service to veterinary science, to tertiary education, and to animal welfare.

Dr Alastair George TULLOCH, Claremont WA 6010

For significant service to medicine, to urology, and to the community of Claremont.

Mr Peter John TURNBULL, Paddington QLD 4064

For significant service to business administration, and to corporate governance institutes.

Mr Charalambos Andrea VATILIOTIS, NSW

For significant service to musical instrument making as a luthier.

Mr David John Joseph VAUX, NSW

For significant service to the community through charitable initiatives, and to business.

Mr John Adrian VOGELS, Scotts Creek VIC 3267

For significant service to the Parliament of Victoria, and to the community of the Western Province.

Dr Richard George WALSH, Waterloo NSW 2017

For significant service to medicine, to anaesthesia and perfusion, and to professional societies.

Ms Bronwyn WATKINS, Narrabeen NSW 2101

For significant service to the performing arts through dance administration.

Dr Jeanette Esther WATSON, Clifton Springs VIC 3222

For significant service to marine science and ecology, and to professional associations.

Mr Andrew Noel WEIDEMANN, Rupanyup VIC 3388

For significant service to primary industry, particularly to the grain producing sector.

Mr Shlomo WERDIGER, North Caulfield VIC 3161

For significant service to the Jewish community, and as a philanthropist.

Mr Terence Carl WETHERALL, Mangerton NSW 2500

For significant service to business and commerce, to the superannuation sector, and to the community.

Mr Herbert Morsley WHARTON, QLD

For significant service to the literary arts, to poetry, and to the Indigenous community.

Dr Lyndall Joan WHITE, Carina QLD 4152

For significant service to medicine, to psychiatry, and to perinatal and infant mental health.

Mr Robert John WHITFIELD, NSW

For significant service to the banking and finance sector, and to public administration.

Mr Raymond Laurence WHITTEN, Point Piper NSW 2027

For significant service to the law, particularly to legal reform and consumer protection.

Mr Innes WILLOX, VIC

For significant service to business, particularly to industry, and to the community.

Mr Antony Harold Curties WINDSOR, Werris Creek NSW 2341

For significant service to the Parliaments of Australia and New South Wales, and to the community of New England.

Councillor Arron Richard WOOD, Kensington VIC 3031

For significant service to local government, to the environment, and to the community of Melbourne.

Ms Catherine Maria WOOD, ACT

For significant service to the superannuation sector, to women, and to trade unions.

Mr Mike WOOD, North Beach WA 6020

For significant service to environmental conservation, and to recreation initiatives.

Distinguished Professor Patricia YATES, Upper Mt Gravatt QLD 4122

For significant service to tertiary education, to cancer and palliative care nursing, and to medical research.

Professor Jeanine YOUNG, QLD

For significant service to tertiary education, to medical research, and to nursing.

Emeritus Professor Peter Julius Rice ZELAS OAM, Longueville NSW 2066

For significant service to medicine, to health administration, and to humanitarian medical initiatives.

MEDAL (OAM) OF THE ORDER IN THE GENERAL DIVISION

Dr Walter Patrick Leopold ABHAYARATNA, Red Hill ACT 2603

For service to medicine in the Australian Capital Territory.

Dr Edmond Arthur ADLER, Coolbinia WA 6050

For service to dentistry, and to professional organisations.

Mrs Rose ADLER, NSW

For service to the community of Murrumburrah-Harden.

Mr John Leslie AINSWORTH, NSW

For service to electrical engineering.

Mrs Alison Irene AITKEN, Deakin ACT 2600

For service to the community of the Australian Capital Territory.

Mr Gary John AITKEN, VIC

For service to the community of the Wimmera.

Mr Ronald Maynard ALEXANDER, Mount Macedon VIC 3441

For service to local government, and to the community of Greater Bendigo.

Mr Dimitrios ALEXOPOULOS, VIC

For service to the Greek community of Victoria.

Ms Fay Patricia ALFORD, WA

For service to children.

Mrs Valma Mary ALLAWAY, Willowmavin VIC 3764

For service to performing arts administration.

Ms Rosemary Joy ALLEN, Merewether NSW 2291

For service to music education, and to the community.

Mr Colin Jeffrey ANDERSON, Cheltenham VIC 3192

For service to sport through a range of roles.

Ms Sandy June ANDERSON, Golden Point VIC 3350

For service to cancer prevention, and to Aboriginal women's health.

Mrs Bianca Jane APPLEFORD, VIC

For service to people living with autism.

Mr Albert Silvio APPONYI, Balhannah SA 5242

For service to the visual arts as a sculptor.

Mr Peter Thomas ARNOLD, Nelson Bay NSW 2315

For service to rugby league.

Mr Robert Arthur ARNOLD, Eden Hills SA 5050

For service to the community.

Mrs Anne Louise ATKIN, Warragul VIC 3820

For service to people living with Parkinson's disease.

Mr Mervyn John BAILEY

Queenton QLD 4820

For service to cricket, and to the community of Charters Towers.

Mr Michael John BAILEY, Breakfast Point NSW 2137

For service to rugby league, and to the community.

Mrs Fay May BAKER, Buderim QLD 4556

For service to choral music.

Mr Krzysztof BALCERAK, Broadview SA 5083

For service to the Polish community.

Mr Cyril BALDOCK, Bondi Beach NSW 2026

For service to surf lifesaving.

Dr Michael Ralph BANYARD, Red Hill ACT 2603

For service to veterinary science.

Dr Peter Gerard BARKER, Cohuna VIC 3568

For service to medicine.

Mr Alan Ross BARNES, Bardwell Park NSW 2207

For service to veterans and their families.

Mrs Jillian Dorothy BARTON, WA

For service to the welfare of equine animals.

Mr Bernard John BASEVI, Malua Bay NSW 2536

For service to the community of the Eurobodalla.

Mr Scott James BEASLEY, QLD

For service to the Australian community in Iraq.

Mr Raymond Silas BEEBE, Churchill VIC 3842

For service to youth through Scouts, and to the community.

Dr Jenine Peta BEEKHUYZEN, QLD

For service to information technology, and to women.

Dr David Robert BELL, Beecroft NSW 2119

For service to medicine, and to professional organisations.

Mr Robert Leslie BENSLEY, Inverell NSW 2360

For service to the community of Inverell.

Mrs Rita BENTLEY, VIC

For service to the environment, and to hobby prospecting and small scale mining.

Mr Machiel Johan BERGHUIS, Woonona NSW 2517

For service to the community through music.

Mrs Marie Joy BILLINGTON, Llanarth NSW 2795

For service to early childhood education and therapy.

Mr Ernest Anthony BILSON, Zetland NSW 2017

For service to the restaurant and catering industry.

Mr Melvyn Geoffrey BLACHFORD, Albert Park VIC 3206

For service to the pharmacy profession, and to jazz music.

Mrs Lorraine Norma BLAIR, Belmont NSW 2280

For service to the community.

Dr George Wright BLENKHORN, Pakenham VIC 3810

For service to the community of Pakenham.

Mrs Maria Rosaleen BOLAND, QLD

For service to nursing.

Mr Greig Kingsley BOLDERROW, Tinana QLD 4650

For service to the broadcast media, and to the community of the Fraser Coast.

Mr Patrick Joseph BOLLEN, Wollstonecraft NSW 2065

For service to the community, and to sailing.

Mr John Henry BONWICK, Emu Plains NSW 2750

For service to caving and karsting.

Dr Margaret Helen BOWERING, Bondi Junction NSW 2022

For service to higher education.

Mr Rodney Eric BRAMICH, Port Sorell TAS 7307

For service to the community of Port Sorell.

Ms Kerry Anne BRAY, Cronulla NSW 2230

For service to running, and to the community.

The Honourable Lynette Ruth BREUER, Whyalla SA 5600

For service to the Parliament of South Australia, and to local government.

Mr Gary Frederick BRIGGS, Dalby QLD 4405

For service to the manufacturing sector in Queensland.

Dr Arthur Michael BRINER, Newstead QLD 4006

For service to the Jewish community, and to ophthalmology.

Mr Kenneth James BROADHEAD RFD, Wahroonga NSW 2076

For service to the community.

Mr Robert Darrell BROWN, Yarroweyah VIC 3644

For service to veterans and their families.

Mrs Rosemary Helen BROWN, Queenscliff VIC 3225

For service to the community of Queenscliff.

Mr Walter Henry BROWN, Patong Phuket Thailand

For service to the international community of Phuket.

Mr William Thomas BROWN, Queenscliff VIC 3225

For service to the community of Queenscliff.

Mrs Kim Michelle BUCKINGHAM, Freshwater NSW 2096

For service to the community of the Northern Beaches.

Mr Christopher Francis BULMER, Burraneer NSW 2230

For service to the building and construction industry.

Mr Raymond Peter BURGESS, NSW

For service to the entertainment industry, and to the community.

Mr Maxwell Oliver BURNSIDE, Euroa VIC 3666

For service to community history.

Mr Neville John BURROWS, Ocean Grove VIC 3226

For service to the Uniting Church in Australia, and to the community.

Mrs Nyurpaya Kaika BURTON, Amata SA 5710

For service to Indigenous visual art, and to the community.

Mr Craig Kingston BUSH, Meerlieu VIC 3862

For service to conservation, and to the community of East Gippsland.

Mrs Yvonne CAINS, Port Macquarie NSW 2444

For service to the community of Port Macquarie.

Mr Kevan Izod CARROLL, Hawthorn VIC 3122

For service to cricket.

Mr David John CARRUTHERS, NSW

For service to the community.

Mrs Kristine Julie CARTER, Marybrook WA 6280

For service to women, and to the community.

Mr Peter Frederick CHADWICK, Waterloo NSW 2017

For service to the community.

Mrs Anne CHATER, Theodore QLD 4719

For service to the community of Theodore.

Mr Stefanos CHRISTOFIS, Nightcliff NT 0810

For service to the Greek Orthodox community of Darwin.

Mr Neville John CLARK, Balga WA 6061

For service to veterans and their families.

Sister Margaret Mary CLEARY, Kensington SA 5068

For service to the Catholic Church of Australia.

Mrs Margaret Ethel CLIFF, Warriewood NSW 2102

For service to netball.

Ms Jennifer Ann COLEMAN, Orange NSW 2800

For service to community mental health.

Mr John Alfred COLES, Gooseberry Hill WA 6076

For service to the real estate finance sector, and to public administration.

Sister Kate CONLEY RSM, Myrtle Bank SA 5064

For service to the Catholic Church of Australia, and to women.

Dr Peter CONRAD, Double Bay NSW 2028

For service to vascular medicine, and to professional organisations.

Dr David Rolla COOKE, Port Macquarie NSW 2444

For service to medicine, and to aviation.

Mr Maxwell Herbert COOPER, Corlette NSW 2315

For service to dentistry, and to the community of Dubbo.

Ms Patricia Olive COOPER, Marsfield NSW 2122

For service to the community.

Mrs Margaret McRae CORNWELL, Yarralumla ACT 2600

For service to the community of the Australian Capital Territory.

Mr Peter COSTANTINI, QLD

For service to business, particularly to education and training.

Mr John COUTIS, QLD

For service to the community, and to sport.

Mr Keith Mervyn COWEN, Concord NSW 2137

For service to arts administration.

Ms Denise Patricia CRAIG, Mount Sheridan QLD 4868

For service to people living with dementia and their support networks.

The Reverend Dr Peter Campbell CRAWFORD, Emerald VIC 3782

For service to the Anglican Church of Australia, and to the community.

Professor Julia Louise CRILLY, QLD

For service to emergency care nursing.

Mrs Josie CRISARA, VIC

For service to education, and to professional associations.

Mrs Jennifer Louise CROSS, ACT

For service to children and families impacted by dyslexia.

Miss Nicole Jane CUMPSTON, Port Adelaide SA 5015

For service to the museums and galleries sector, and to Indigenous art.

Mrs Janice Grace CUNNINGHAM, Mosman NSW 2088

For service to Australia-United States Military Commemorations.

Mr Philip CUNNINGHAM, NSW

For service to medical research, and to sexual health medicine.

Mr Ronald Edward CUSSEN, Cronulla NSW 2230

For service to the community, and to the building and construction industry.

Mr Gordon Barry DAHL, QLD

For service to lawn bowls.

Ms Annabelle Juliet DANIEL, NSW

For service to women through social welfare initiatives.

Dr John Louis DANIELS, Birchgrove NSW 2941

For service to Indigenous health.

Mrs Ekaterina (Katya) DANOVA, VIC

For service to the broadcast and print media, and to the Russian community.

Mr John Douglas D'ARCY, Berrima NSW 2577

For service to the performing arts, particularly to music.

Mr Geoffrey Allan DARE, Glen Waverley VIC 3150

For service to veterans, and to military historical research.

Ms Sue DAVENPORT, WA

For service to the Indigenous communities of the Western Desert.

Mr Joseph Henry DAVIDSON, Wollongong NSW 2500

For service to the community of the Illawarra.

Mr Graham John DAVIS, Crafers West SA 5152

For service to sport in South Australia.

Dr Ian Richard DAVIS, Maidstone VIC 3012

For service to people living with Motor Neurone Disease, and to medicine.

Mr Graham Peter Colliver DAY, Bordertown SA 5268

For service to the livestock industry.

Mr John William DEACON, Kahibah NSW 2290

For service to the performing arts, and to education.

Mrs Vera Frances DEACON, Stockton NSW 2295

For service to community history, and to conservation.

Mrs Lorraine DEBRECZENI, Broadview SA 5083

For service to seniors.

Mr Brian William DEBUS, Bobs Farm NSW 2316

For service to primary education.

Mrs Margaret Anne DENT, Chiton SA 5211

For service to the community.

Ms Carol Buck DETTMANN, Neutral Bay NSW 2089

For service to the community, and to publishing.

Ms Robyn Louise DEVENISH, Mandurah WA 6210

For service to the international community of Cambodia.

Dr Frances Maree DEVLIN-GLASS, Mont Albert VIC 3129

For service to education, and to the Irish community.

Mr Dom Bartholomew DIMATTINA, Camberwell VIC 3124

For service to the community of Melbourne through a range of roles.

Mrs Mary Patricia DITTMAR, Hallett Cove SA 5158

For service to the community through social welfare initiatives.

Mr James Robert DOAK, Berry NSW 2535

For service to the community of the Illawarra.

Mrs Rae Winsome DOAK, NSW

For service to the community of the Illawarra.

Mrs Claire Jean Mary DOHERTY, Tamworth NSW 2340

For service to physiotherapy.

Mrs Maria Antonietta DONATO, Rostrevor SA 5973

For service to the Italian community of South Australia.

Mr Michel DOUEIHI, Earlwood NSW 2206

For service to the Lebanese community.

Ms Carolyn Dianne DOUGLAS, VIC

For service to the law, and to the judiciary.

Mrs Julie Elizabeth DOWLEANS, Wee Waa NSW 2388

For service to the community of Wee Waa.

Mr John Robartson DOWN, QLD

For service to the community of Mudgeeraba.

Ms Caroline Isobel DOWNER, Armidale NSW 2350

For service to the visual and performing arts through a range of roles.

Ms Maree Louise DUFFIELD, VIC

For service to the community of Hobsons Bay.

Mrs Robin Elizabeth DUNHAM, Wagin WA 6315

For service to the community of Wagin.

Dr Kim Frances DUNPHY, Hampton VIC 3188

For service to community health through dance movement therapy.

Ms Christine DUNSTAN, Berry NSW 2535

For service to the performing arts as a producer and mentor.

Ms Peta Louise EDEBONE, Albert Park VIC 3206

For service to softball as an athlete and coach.

Mrs Isabella Fay EDGOOSE, Canterbury VIC 3126

For service to the community, and to education.

Mr Colin Rex EDWARDS, Tea Tree Gully SA 5091

For service to the preservation of the Heysen Trail.

Ms Meredith Lee EDWARDS, SA

For service to education.

Mr David John ELLIS, Daisy Hill QLD 4127

For service to seafarers through charitable initiatives, and to the community.

Mrs Jill Bernadette EMBERSON, Merewether NSW 2291

For service to people living with ovarian cancer.

Professor Adrian Hellier EVANS, Newtown VIC 3220

For service to legal education, and to the law.

Mr Frank Stuart EVANS, VIC

For service to the international community of Timor Leste.

Dr Barry Samuel FATOVICH, Noranda WA 6062

For service to medicine, and to professional organisations.

Mrs Lillian Judith FAWCETT, Clunes VIC 3370

For service to the community of Clunes.

Mrs Patricia June FENNELL, Townview QLD 4825

For service to women's health in rural and remote Queensland.

Mr John Charles FERGUSON, Thargomindah QLD 4492

For service to local government, and to the community of the Bulloo Shire.

Dr Ray Gwynne FERGUSON, Glen Waverley VIC 3150

For service to veterinary science.

Mrs Toni Frances FIELD, Crows Nest NSW 2065

For service to netball, and to the community.

Mr Raymond William FINN, Castle Hill NSW 2154

For service to the community.

Ms Tammy Maree FLETT, Albany WA 6330

For service to the community of Albany.

Mr Greg Wallace FORDHAM, Hawthorn VIC 3122

For service to the aviation transport industry.

Mr Peter John FOSTER, Fulham SA 5024

For service to community history.

Mrs Helen FOX, Frankston North VIC 3200

For service to children as a foster carer.

Mrs Rosslyn Marie FOX, Chadstone VIC 3148

For service to the performing arts.

Mr James Alexander FREEMAN, Adelaide SA 5000

For service to the community through fundraising initiatives.

Mr Maxwell John FRIEND, Penrith South NSW 2750

For service to children.

Ms Rebecca Jane FRIZELLE, Southport QLD 4215

For service to the automotive sector, and to rugby league.

Mrs Grazia GAMMALDI, Altona Meadows VIC 3028

For service to the community of Melbourne.

Mr Saki George GANELLA, Sandringham VIC 3191

For service to education.

Dr Ben Ami GELIN, Bathurst NSW 2795

For service to music, and to the community of Bathurst.

Mrs Lynette Margaret GEORGE, Barrabool VIC 3221

For service to the engineering and manufacturing sectors.

Mr Leo Anthony GERAGHTY, Murgon QLD 4605

For service to the community of Murgon.

Mr Laszlo GESCHEIT, East St Kilda VIC 3183

For service to the Jewish community of Melbourne.

Mr Scott Lee GIBBONS, Woronora NSW 2232

For service to the community through charitable organisations.

Mr Bruce Cater GIBSON-WILDE, Heatley QLD 4814

For service to the community of Townsville.

Mr Thomas John George GILMORE, Mareeba QLD 4480

For service to local government, and to the community of Mareeba.

Mr Simon GIPSON, Hampton VIC 3188

For service to secondary education.

Ms Helen Grace GOBBI, Murrumbeena VIC 3163

For service to community history.

Ms Caroline Tottie GOLDSMITH, VIC

For service to the community, and to the performing arts.

Mrs Colleen Monica GOODWIN, Point Piper NSW 2027

For service to the community.

Mr David Paul GRAHAM, Eastlakes NSW 2018

For service to the community.

Ms Prue GREGORY, Ashfield NSW 2131

For service to the law, and to the community.

Mrs Janice GRICE, Fannie Bay NT 0820

For service to the community of Darwin.

Mr Donald GRIFFIN, QLD

For service to the accounting profession, and to athletics.

Mr Noel GRIFFITH, Ivanhoe East VIC 3079

For service to music, and to the community.

Mrs Gloria Dawn GROCOTT, WA

For service to the community.

Mr Michael John GUSTERSON, North Fremantle WA 6159

For service to marine seismic surveying.

Associate Professor Hadia HAIKAL-MUKHTAR, NSW

For service to medicine, and to the Lebanese community.

Ms Amara HAMID, VIC

For service to women, and to the multicultural community of Melbourne.

Mr Christopher Ian HAMMOND, Carramar WA 6031

For service to the community of Wanneroo.

Mr Thomas Graham HAMPTON, QLD

For service to veterans.

Mr Bevin HARDY, North Nowra NSW 2541

For service to the community of Bomaderry, and to youth through Scouts.

Mr Kevin Charles HARDY, Taree NSW 2430

For service to rugby league.

Mr William David HARDY, Seacliff SA 5049

For service to the wine industry.

Ms Frances Lynette HARRISON, Lakes Entrance VIC 3909

For service to Indigenous visual art, and to the community.

Ms Merinda HARRISON-DRAKE, Morwell VIC 3840

For service to Indigenous health in Gippsland.

Brother Nicholas Patrick HARSAS, Fairfield NSW 2165

For service to education, and to the Catholic Church of Australia.

Mr Ralph David HARTLAND, Carrara QLD 4211

For service to the community.

Miss Margaret Frances HARVISON, Mackay QLD 4740

For service to the performing arts.

Dr Brian Richard HASSETT, Ballarat VIC 3350

For service to medicine, and to the community of Ballarat.

Mr Michael John HAWKE, NSW

For service to community mental health.

Mr Lennie Ian HAYES, Lakes Entrance VIC 3909

For service to Indigenous visual art, and to the community.

Mr Manfred Ernst HEIDE, Teringie SA 5072

For service to native animal welfare and conservation.

Mrs Robin Patricia HENDERSON, Medowie NSW 2318

For service to the community through charitable initiatives.

Mr William Eric HENDERSON, Charters Towers QLD 4820

For service to community and military history.

Mrs Elizabeth Fay HERN, Boonah QLD 4310

For service to the community of Boonah.

Mr Douglas Albert HEWITT, Armidale NSW 2350

For service to the communities of Armidale and Nambucca Heads.

Mr Michael Edward HICKEY, Terrigal NSW 2260

For service to veterans and their families, and to the community.

Lieutenant Colonel James Glen HISLOP (Retd), Wodonga VIC 3690

For service to veterans and their families.

Mr Noel HOFFMAN, Gooseberry Hill WA 6076

For service to the conservation of native orchids.

Mr Gary Peter HOLLINDALE, QLD

For service to the community of Beenleigh.

Mr Thomas Herbert HOLMES, Burleigh Waters QLD 4220

For service to surf lifesaving, and to the community.

Mr Jeffrey Charles HORN, Newcastle NSW 2300

For service to the road freight transport industry.

Mrs Beverley June HORWOOD, Brown Hill VIC 3350

For service to the community of Ballarat, and to swimming.

Mr Mark Charles HOSKINSON AFSM, Kikoira NSW 2669

For service to primary industry, and to the community.

Mr Walter Neville HOWELL, Nagambie VIC 3608

For service to rowing.

Mr George Leslie HULSE, St Lucia QLD 4067

For service to veterans.

Mr Bruce Malcolm HUNT, South Gladstone QLD 4680

For service to the community of Gladstone.

Mr Kevin Henry HURMAN, Warana QLD 4575

For service to veterans and their families.

Mrs June Rosemary HUTCHISON, Fremantle WA 6160

For service to the community of Fremantle.

Dr Judy HYDE, NSW

For service to clinical psychology, and to professional associations.

Mrs Claudia HYLES, Kingston ACT 2604

For service to the community of the Australian Capital Territory.

Mr Kevin Baxter INGRAM, NSW

For service to rugby league, particularly through administrative roles.

Mr Francis Richard IRELAND, Cairns QLD 4870

For service to the community of Cairns through a range of roles.

Miss Wendy Iris IRELAND, Stanmore NSW 2048

For service to music education.

Mr Donald Stewart IVES, TAS

For service to music, and to the community.

Dr Kenneth James JACKSON, Forest Hill QLD 4342

For service to horticultural research.

Ms Dalma Myra JACOBS, Chapel Hill QLD 4069

For service to women in tertiary education.

Mrs Helen Edith JAMES, Rivervale WA 6103

For service to the community.

Mr Ronald Raymond JAMES, Raby NSW 2566

For service to veterans and their families.

Mr Keith Ross JAMIESON, Bouldercombe QLD 4702

For service to country music, and to the community.

Mr Peter JOHNSON, WA

For service to the Indigenous communities of the Western Desert.

Mr Rick JOHNSON, Chipping Norton NSW 2170

For service to the community, and to motorcycling.

Mr John JOHNSTON, Bowral NSW 2576

For service to the community through a range of roles.

Mr Christopher David JONES, Sandy Bay TAS 7005

For service to the community of Hobart.

Mrs Olwyn Joy JONES, The Gap QLD 4061

For service to ex-prisoners of war and their families.

Mrs Patricia Arthea JONES, Keperra QLD 4054

For service to women, and to the community.

Mr Donald Sherwood JUERS, Kingston-On-Murray SA 5331

For service to powerlifting, and to the community.

Mrs Marjorie Kathleen KABLE, Finley NSW 2713

For service to the community of Finley.

Mr Aaron KEARNEY, Newcastle NSW 2309

For service to the broadcast media as a radio presenter.

Mr Norman Lyle KEATS, Miranda NSW 2228

For service to lawn bowls.

Mrs Karen Lee KEMP, Broken Hill NSW 2880

For service to nursing, and to the community.

Mr Donald Edward KENNEDY, Forestville NSW 2087

For service to veterans, and to the community.

Mr Keith Charles KENT, Ingleburn NSW 2565

For service to the community through a range of roles.

Ms Debra Leigh KEOGH, Narre Warren South VIC 3805

For service to softball.

Ms Diane Lesley KERSHAW, Waterloo NSW 2017

For service to the visual arts.

Ms Christine KILLINGER, Katoomba NSW 2780

For service to the community of the Blue Mountains.

Mr Michael Anthony KING, Geilston Bay TAS 7015

For service to the project management sector.

Professor Natalie Rebecca KING, Malvern East VIC 3145

For service to the contemporary visual arts.

Mr Trevor KING, Kurunjang VIC 3337

For service to youth through Scouts, and to the community.

Mr Stephen KINMOND, Hurstville Grove NSW 2220

For service to the community through complaint investigation and resolution roles.

Mr Arthur George KNEE, Tatura VIC 3616

For service to the community of Tatura.

Mrs Betty Lurline KNEE, Tatura VIC 3616

For service to the community of Tatura.

Mr Robert Francis KNEIPP, Inverell NSW 2360

For service to the community through a range of roles.

Mrs Rosanna KOBIELA-HORN, Melba ACT 2615

For service to table tennis.

Mrs Pauline Andrea KONTELJ, Newtown VIC 3220

For service to the community of Geelong.

Mr Robert Nicholas KOROTCOFF, Dover Gardens SA 5048

For service to the community.

Ms Monika LACZOFY, SA

For service to music education.

Mr Noel Geoffrey LAKE, Gannawarra VIC 3568

For service to veterans and their families.

Ms Josephine Kamshan LAM, NSW

For service to the Chinese community, and to education.

Ms Catherine LARKINS, Lakes Entrance VIC 3909

For service to Indigenous visual art, and to the community.

Mr John LARTER, Avondale Heights VIC 3034

For service to softball.

Mr Brian LASKY, Brighton East VIC 3187

For service to golf.

Mr Bruce Sun-You LEW, Essendon VIC 3040

For service to the Chinese community of Melbourne.

Mrs Sheena McCallum LILEY, Toowoomba QLD 4350

For service to the community of Toowoomba.

Mrs Julie Anne LIMBACH, Moonee Ponds VIC 3039

For service to the community through social welfare initiatives.

Professor Adrian Matthew LINACRE, Blackwood SA 5951

For service to forensic science.

Mr Graeme Ellwood LITSTER, Norwood SA 5067

For service to water polo.

Mr Graham Keith LOCKWOOD RFD, ED, Albert Park VIC 3206

For service to the community through a range of roles.

Ms Susan May LOCKWOOD, Wagga Wagga NSW 2650

For service to education.

Dr Burt Gerard LOOK, Mudjimba QLD 4564

For service to geotechnical engineering.

Ms Georgina Catherine LOUGHNAN , Cammeray NSW 2062

For service to people living with Prader-Willi Syndrome.

Dr John Allan LOWNDES, Bundanoon NSW 2578

For service to the law, and to the judiciary.

Mrs Geena Desiree LUCKIN, QLD

For service to the community.

Mr Graham Manson LUDECKE, Sandringham VIC 3191

For service to the community of Sandringham.

Mrs Ruby May LUDER, QLD

For service to the community, and to veterans.

Ms Angela LYRIS, Strathfield NSW 2135

For service to education.

Mrs Aileen Jeanne MACDONALD, Guyra NSW 2365

For service to the community of Guyra.

Emeritus Professor Roy Malcolm MACLEOD, Neutral Bay NSW 2089

For service to education, particularly to history.

Mr Andrew James MACNEILL, Mill Park VIC 3082

For service to tennis, and to the accountancy profession.

Mr Mario MAGRIS, Sunbury VIC 3429

For service to boxing.

Mrs Helen Esther MAHEMOFF, Toorak VIC 3142

For service to Holocaust education and remembrance.

Mr Gregory Raymond MALAVEY, Moruya NSW 2537

For service to people with a disability, and to the community of the Eurobodalla.

Mrs Luz (Lucy) Oscar MARIN, NSW

For service to the health and rehabilitation of refugees.

Mr William Henry MARKLEW, Durack QLD 4077

For service to industrial relations, particularly to trade unions.

Dr Jennifer MARTIN, NSW

For service to emergency medicine.

Mr James Thomas MASSEY, Stanthorpe QLD 4380

For service to the community through emergency response organisations.

Dr Emily Helene MATTERS, Lindfield NSW 2070

For service to education, and to professional associations.

Mr William Raymond MCARTHUR, Haddon VIC 3351

For service to local government, and to the community of the Golden Plains shire.

Mr Patrick Gregory MCCABE, West Pennant Hills NSW 2125

For service to hockey.

Mr Alfred William MCCARTHY, Yass NSW 2582

For service to the community of Yass.

Mr Donald Allen MCCLEMENTS, Ravenswood WA 6208

For service to the community of Pinjarra.

Ms Kerrith MCDERMOTT, Peachester QLD 4519

For service to public administration in Queensland.

Professor Graham MCDOWELL, Viewbank VIC 3084

For service to the dairy industry, and to education.

Ms Colleen Mavis MCGANN, Prospect Vale TAS 7250

For service to community health in Tasmania.

Ms Janice Dorothea MCGLINN, WA

For service to seniors through wellbeing programs.

Mrs Nancy Ellen MCGREGOR, Young NSW 2594

For service to the community of Young.

Ms Helen MCINTYRE, Gosnells WA 6110

For service to animal welfare.

Mr David Charles MCKENZIE, Rosanna VIC 3084

For service to community health, and to federal and local government.

Mrs Janice Elaine MCLELLAN, Bordertown SA 5268

For service to the community of Bordertown.

Mr Felix Gerald MEAGHER, Mitcham VIC 3132

For service to celtic music and dance.

Dr Sarah Elizabeth MEDLAND, QLD

For service to medical research in the field of genetics.

Dr Safwat Sobhy MESIHA, VIC

For service to the Coptic Orthodox Church, and to the community.

Mr Bruce Harrison MEYER, Kaniva VIC 3419

For service to local government, and to the community of West Wimmera.

Dr Wendy Faye MICHAELS, Northbridge NSW 2063

For service to women, and to the dramatic arts.

Mr Ian Houghton MIFFLING, Collie WA 6225

For service to local government, and to the community of Collie.

Mrs Amanda MILLEDGE, VIC

For service to the community through charitable foundations.

Mr Bruce James MILLER, Bellmere QLD 4510

For service to veterans and their families.

Ms Julie MILLOWICK Fryerstown VIC 3451

For service to the visual arts, particularly to photography.

Mrs Joyce MILLS, VIC

For service to the community of Koo Wee Rup.

Mrs Florence Ellen MONAGHAN, Adamstown Heights NSW 2289

For service to netball.

Dr Joseph Ken MONTARELLO, Adelaide SA 5062

For service to medicine, particularly to cardiology.

Mr John Nimon MOONEY PSM, Mulgrave VIC 3170

For service to education, and to professional organisations.

The Reverend Rodney Victor MOORE, East Maitland NSW 2323

For service to the community through chaplaincy roles in corrective institutions.

Mrs Barbara Susan MORGAN, Caulfield South VIC 3162

For service to the Jewish community of Victoria.

Mr Jeffrey Bruce MORGAN, Hawker SA 5434

For service to the visual arts, and to the community.

Ms Susan A MORSE, VIC

For service to children's health, particularly through speech pathology.

Mrs Carolyn Edith MOULE, Gilberton SA 5081

For service to education, and to mathematics.

Mr John Mathew MUIR, Tatura VIC 3616

For service to the community through a range of roles.

Ms Lisa MUMBIN, Katherine NT 0850

For service to the Indigenous community of the Northern Territory.

Mr James Grant MUMME, Rockingham WA 6169

For service to conservation and the environment.

Mr Peter MUNGKURI, Indulkana SA 5724

For service to Indigenous visual art, and to the community.

Mr Bruce John MURPHY, Bomaderry NSW 2541

For service to the community of the Shoalhaven.

Dr Gerald Roy MURPHY, Mildura VIC 3500

For service to medicine.

Mrs Robyn Jean MURRAY, Sharon QLD 4670

For service to the community.

Mr Ken Neil MURTAGH, Maryborough QLD 4650

For service to youth, and to education.

Mr Vincent NAMATJIRA, Indulkana SA 0872

For service to Indigenous visual art, and to the community.

Mr Noel Henry NANCARROW, Pinjarra WA 6208

For service to local government, and to the community of the Murray shire.

Mrs Wendy Mildred NAYLOR, San Remo NSW 2262

For service to veterans and their families.

Ms Leanne NEAL, Riverview NSW 2066

For service to youth, and to nursing.

Mr Barry Colin NEED, South Plympton SA 5038

For service to the Uniting Church in Australia.

Dr Joanna Eliza NEWTON, Bentleigh East VIC 3165

For service to agriculture through scientific research.

Dr John Vincent NEWTON, Coal Point NSW 2283

For service to medicine, particularly to plastic surgery.

Mr Kenneth NIMMO, Ramsgate NSW 2217

For service to the community.

Mr Daniel Luke O'BRIEN, Federal NSW 2480

For service to veterans and their families.

Mr Peter Maurice OLDE, Illawong NSW 2234

For service to Australian native flora.

Mr Ian Hamilton ORCHARD, QLD

For service to the community.

Mr Bruce George PAGE, Peachester QLD 4519

For service to the communities of Peachester and Beerwah.

Mrs Janet May PAGE, Bathurst NSW 2795

For service to the community, and to education.

Mr Ross Mervyn PAINE, Mountain Creek QLD 4557

For service to the community.

Mrs Brenda PALMER, Armadale VIC 3143

For service to the community of Malvern.

Mr Scott PAPE, VIC

For service to the community, and to financial education.

Dr Ann Elizabeth PARKER, Berrima NSW 2577

For service to medicine, and to the community.

Mr Bruce Robert PARKER, Warrandyte VIC 3113

For service to the community, and to the automotive industry.

Mrs Bede PARKES, Helensburgh NSW 2508

For service to the community of Helensburgh.

Dr Mulavana Santhadevi PARVATHY, Merewether NSW 2291

For service to medicine, and to medical education.

Mr Gregory David PATERSON, Belmont NSW 2280

For service to the performing arts, particularly to music.

Mrs Jillian Ruth PATERSON, Meningie SA 5264

For service to the community of Meningie.

Mr William Robert PATERSON, Meningie SA 5264

For service to the community of Meningie, and to natural resource conservation.

Mr Simon Francis PATMORE, QLD

For service to snowboarding as a Gold Medallist at the Pyeongchang 2018 Paralympic Games.

Mr Ian Gordon PATON, Wynyard TAS 7325

For service to the community of Wynyard.

Ms Anne Christine PAYNE, Blackburn VIC 3130

For service to the community of Blackburn.

Mr Robert Stephen PEAK, Donvale VIC 3111

For service to Australian rules football, and to sports administration.

Mr Geoffrey Denham PENLEY, Parkside SA 5163

For service to the building and construction industry.

Mrs Edna Florence PENNICOTT, Kingston TAS 7050

For service to the community of Kingborough.

Mr Robert Henry PERKINS, Brighton East VIC 3187

For service to film and television production and set design.

Mr Adriaan Johannes PESCHAR, Newcastle NSW 2300

For service to the community of Newcastle.

Mr Mark Anthony PETERS, Bundall QLD 4217

For service to sports administration, and to baseball.

Mr George PETROU, Mont Albert VIC 3127

For service to the visual arts, and to veterans.

Mrs Fran PFEIFFER, Brighton VIC 3186

For service to the community.

Mrs Lola Mary PHILLIPS, Lindisfarne TAS 7015

For service to women, and to the community of Sorell.

Mr Billie PIDWELL, VIC

For service to sport, particularly to baseball.

Mr Andrew Robert PIERCE, Chatswood NSW 2067

For service to the community, and to accountancy.

Dr Roger Hugh PILLEMER, Cammeray NSW 2062

For service to community health through medical advisory roles.

Ms Georgina May PINKAS, Aranda ACT 2614

For service to the community of the Australian Capital Territory.

Mrs Alison PLAIN, Balwyn North VIC 3104

For service to the international community of Indonesia through eye health programs.

Mr Graeme Maxwell PLUMRIDGE, Malvern VIC 3144

For service to veterans and their families, and to the community.

Ms Philia Angela POLITES, Murrumba Downs QLD 4503

For service to people with a disability, and to the community.

Mr Darryl John POPE, Nailsworth SA 5083

For service to surf lifesaving, and to music education.

Mrs Marjorie Maude PORTER, Numurkah VIC 3636

For service to the community of Numurkah.

Mr Lakshman PRASAD-ALLURI, ACT

For service to the Indian community of the Australian Capital Territory.

Mr Gerard Joseph PRICE, Lugarno NSW 2210

For service to cricket, and to the community.

Ms Anna Kristina PROSSER, Forrest ACT 2603

For service to women, and to the community of the Australian Capital Territory.

Mrs Phyllis Eva PROUD, Claremont WA 6010

For service to the community of Perth.

Ms Iva Annette QUARISA, Hanwood NSW 2680

For service to primary industry, particularly to irrigation management.

Mr Fariborez RAMESHFAR, Tolga QLD 4882

For service to remote communities in Far North Queensland.

Mrs Valerie Adeline RANDELL, Collaroy NSW 2097

For service to dancesport.

Dr Rama RAO, Wheelers Hill VIC 3150

For service to Indian music and dance.

Mr Bruce John RAYMOND, Gawler SA 5118

For service to music, particularly to brass bands.

Mr Kenneth RAYNER, Katherine NT 0850

For service to horticulture as a mango breeder.

Mr Christopher Mark REARDON, East Melbourne VIC 3002

For service to youth.

Ms Katrina Elizabeth REYNEN, VIC

For service to education.

Mrs Daphne May RICH, Blackall QLD 4472

For service to the community of the Blackall region.

Dr Kenneth RIGBY, Underdale SA 5032

For service to education, and to the well-being of young people.

Mr Andrew James RINDFLEISH, South Hurstville NSW 2221

For service to softball.

Ms Catherine Marie ROGERS, North Melbourne VIC 3051

For service to chamber music.

Colonel Michael James ROMALIS (Retd), Greenwood WA 6024

For service to veterans and their families.

Mr Wayne John ROSE, NSW

For service to boxing.

Mr Douglas John ROSER, Forresters Beach NSW 2260

For service to the community, and to engineering.

Ms Fran ROWE, Dubbo NSW 2873

For service to the rural community of New South Wales.

Mr John Cliveden William RUDD, Oatley NSW 2223

For service to veterans and their families, and to accountancy.

Ms Jenetta Helen RUSSELL, North Turramurra NSW 2074

For service to the community, and to business.

Mr Darren James RUTHERFORD, Middle Park VIC 3206

For service to the community, and to business.

Ms Saara Sandra SABBAGH, Doncaster East VIC 3108

For service to women, and to the Muslim community of Victoria.

Mrs Sivaganga SAHATHEVAN, Bundoora VIC 3083

For service to the Indian community of Victoria, and to music.

Mr James Michael SCAYSBROOK, Kellyville NSW 2155

For service to motorcycling.

Mr Barry McGown SCOTT, Sunnybank QLD 4109

For service to animal conservation, and to the community.

Dr Sithamparapillai Thava SEELAN, Baulkham Hills NSW 2153

For service to medicine, and to professional colleges.

Ms Shobha SEKHAR, Glen Waverley VIC 3150

For service to Indian music and dance.

Mr Malcolm Henry SEYMOUR, Miling WA 6575

For service to agriculture through roles with a range of associations.

Ms Yvonne Margaret SHAKES, Underdale SA 5032

For service to the community of Adelaide.

Mr George Henry SHALES, Maroubra NSW 2035

For service to surf lifesaving.

Mr Harold SHARP, Erina NSW 2250

For service to the community, and to charitable initiatives.

Mr Robert John SHAW, Whyalla SA 5600

For service to the community of Whyalla.

Mr Murray Theodore SHERWELL AFSM, Naracoorte SA 5271

For service to the community of the Limestone Coast.

Mr Hardy Chi-Fong SHUM, Templestowe VIC 3106

For service to the Chinese community of Manningham.

Dr Heather Gaynor SIMMONS, Beaumaris VIC 3193

For service to medicine, particularly to women's health.

Dr Ivan Joseph SIMMONS, Tusmore SA 5065

For service to medicine, particularly to dermatology.

Dr Jaelea SKEHAN, Islington NSW 2296

For service to community mental health and wellbeing.

Mr Hugh Alexander SMALL, Murwillumbah NSW 2484

For service to surf lifesaving, and to athletics.

Mr Michael Alan SMITH, Ivanhoe VIC 3079

For service to journalism, and to the public relations sector.

Ms Valerie Catherine SMITH-ORR, QLD

For service to the international community through nursing.

Mr Gary Andrew SOMERVILLE, Ferny Hills QLD 4055

For service to cricket, and to the community.

Dr Harold Paul SPIRO, QLD

For service to paediatric ophthalmology.

Ms Marie Evelyn STANDEN, Faulconbridge NSW 2776

For service to refugees, and to the community of the Blue Mountains.

Mr Anthony Athol STEVENSON, Tarragindi QLD 4121

For service to veterans and their families.

Mr Miles Stephen STEWART, QLD

For service to triathlon, and to sports administration.

Chaplain Gary John STONE, Clagiraba QLD 4211

For service to veterans and their families.

Mrs Marion Joyce STOTT, Mooroolbark VIC 3138

For service to the community of Mooroolbark.

Mrs Jacqueline SUARES, Larpent VIC 3249

For service to people with a disability.

Mr Ronald Maxwell SULLIVAN, Railway Estate QLD 4810

For service to the community through social welfare organisations.

Mrs Gwen SWADLING, Kogarah Bay NSW 2217

For service to veterans and their families.

Ms Jenny TAING, Middle Park VIC 3206

For service to the financial and investment sectors, and to the community.

Mr Robert Stuart TAIT, North Lakes QLD 4509

For service to aviation education.

Mrs Domenica Mimi TAMBURRINO, Pascoe Vale VIC 3044

For service to the community of Moreland, and to the Australian Labor Party.

Mrs Tjunkaya TAPAYA, SA

For service to Indigenous visual art, and to the community.

Mr Alo TAPIM, Murray Island QLD 4875

For service to the Indigenous community of the Torres Strait.

Mr Muuki TAYLOR, WA

For service to the Indigenous communities of the Western Desert.

Ms Elizabeth Jane TELFORD, Clifton Hill VIC 3068

For service to people living with polio, and to the community.

Mr David Colin TEUFEL, Bald Hills QLD 4036

For service to youth through Scouts.

Mrs Robyn Chaille TEUFEL, Bald Hills QLD 4036

For service to youth through Scouts.

Mr Richard John THOMSON, Templestowe Lower VIC 3107

For service to the conservation of Australian native orchids.

Mr David Stanley THURLEY, Glenroy NSW 2640

For service to local government, and to the community of Albury.

Mr Peter Francis TOON, Chapel Hill QLD 4069

For service to rowing.

Mr Phuoc Thang TRAN, NSW

For service to the Indo-Chinese community of New South Wales.

Dr Peter TREGEAR, Brunswick VIC 3056

For service to music education, and to professional organisations.

Mrs Diane TRESTRAIL, Armidale NSW 2350

For service to people living with Parkinson's, and to the community.

Mrs Olive Patricia TREVOR, Upper Kedron QLD 4055

For service to horticulture through the cultivation of bromeliads.

Dr William Huyliem TRINH, Mosman NSW 2088

For service to international humanitarian medical programs, and to optometry.

Mr Tashi TSERING, QLD

For service to Buddhism, and to education.

Mrs Lynette Irene VAAK, Emu Plains NSW 2750

For service to the community, particularly to women and young girls.

Mrs Mona Ann VAGG, Ivanhoe NSW 2878

For service to the community of Ivanhoe.

Dr John Edward VAUGHAN, Camden Head NSW 2443

For service to medicine, and to surf lifesaving.

Mr Anthony Maxwell VENN-BROWN, Surry Hills NSW 2010

For service to the LGBTIQ community.

Mrs Lena VICARY, Echuca VICTORIA 3564

For service to the community of Echuca.

Mr Peter Ross WADEWITZ, Willunga SA 5172

For service to the organic recycling industry.

Conjoint Professor Paul WALKER, Bar Beach NSW 2300

For service to paediatric medicine, and to professional organisations.

Mrs Alison Garry WALPOLE, Whorouly South VIC 3735

For service to the community of Whorouly.

Ms Anne Francis WALSH, Chifley ACT 2606

For service to people with an intellectual disability.

Ms Maryanne Elizabeth WALSH, QLD

For service to education.

Dr Laurie Scott WARFE, Woorarra West VIC 3960

For service to medicine, and to the community.

Ms Robyn Ann WATERS, Mont Albert VIC 3127

For service to the real estate industry, and to the community.

Mr David Peter WATSON, ACT

For service to public administration, particularly to courts of law.

Mr Colin WATTS, Prairiewood NSW 2176

For service to the harness racing industry.

Mr Desmond WATTS, Ballarat VIC 3350

For service to the tourism accommodation sector.

Mr Lee WEBB, Mill Park VIC 3082

For service to veterans and their families.

Ms Diane WESTAWAY, Manly NSW 2095

For service to women's sport and recreation, and to charitable initiatives.

Mr Marcus WESTBURY, Brunswick VIC 3056

For service to the contemporary arts.

Mr Colin Ernest WESTON, Buderim QLD 4556

For service to the Uniting Church in Australia, and to the community.

Mrs Karen Jane WILLIAMS, Rozelle NSW 2039

For service to Indigenous education through literacy programs.

Corporal Matthew James WILLIAMS, SA

For service to the community through brain cancer awareness initiatives.

Mr Mumu Mike WILLIAMS, Mimili SA 0872

For service to Indigenous visual art, and to the community.

Ms Joanne Manintja WILLMOT, SA

For service to the Indigenous community of South Australia.

Mrs Jean Gladys WILMOT, Mosman NSW 2088

For service to sailing, and to dance education.

Mr John Roger WILSON, Rowville VIC 3178

For service to the community through a range of roles.

Mrs Naomi Kate WILSON, Earlville QLD 4868

For service to the people and Parliament of Queensland.

Mr Rex Croydon WILSON, St Leonards TAS 7250

For service to education, and to the community of Tasmania.

Ms Vicki Louise WILSON, Bathurst NSW 2795

For service to the community of Bathurst.

Mr Stuart Andrew WOODWARD, Cherrybrook NSW 2126

For service to the banking and finance sector, and to the Uniting Church in Australia.

Mrs Margaret Anne WORTLEY, Naracoorte SA 5271

For service to the community of Naracoorte.

Mr Bruce Edward WRIGHT, Tumbarumba NSW 2653

For service to the community of Tumbarumba.

Ms Nola YOUNGHUSBAND, Dubbo NSW 2830

For service to education.

Ms Elizabeth Anne ZACHULSKI, NSW

For service to aged care, and to nursing.

Mrs Rachael ZALTRON, Ridgehaven SA 5097

For service to children and young people.

Mr Paul John ZAMMIT, Concord NSW 2137

For service to the parliaments of Australia and New South Wales, and to the community.

OFFICER OF THE ORDER IN THE MILITARY DIVISION

Rear Admiral Jonathan Dallas MEAD AM RAN

For distinguished service to the Royal Australian Navy in senior management and command roles.

Major General Simon Andrew STUART DSC AM

For distinguished service and exceptional leadership as Force Commander, Multinational Force and Observers, Operation MAZURKA.

Air Marshal Warren George MCDONALD AM CSC

For distinguished service in responsible positions as Deputy Chief of Air Force and Chief of Joint Capabilities.

MEMBER OF THE ORDER IN THE MILITARY DIVISION

Commodore Richard John BOULTON RAN

For exceptional performance of duty as the Director General Military Strategic Commitments and the Director of Navy International Engagement.

Captain Anthony Paul RAYNER RAN

For exceptional performance of duty in the fields of Amphibious Capability and Safety Management in Fleet Command.

Rear Admiral Sarah Edith SHARKEY CSC RAN

For exceptional service to the Australian Defence Force in the management of health care.

Brigadier Shane Leslie GABRIEL DSC

For exceptional service to the development and modernisation of Australian Army capability as Director General Modernisation - Army, Chief of Staff Special Operations Command and as the Military Attache, Washington.

Colonel Steven Raymond GAUNT

For exceptional service as Commanding Officer of the 13th Combat Service Support Battalion, Senior Medical Officer, and Deputy Commander of the 13th Brigade.

Colonel Richard William PARKER

For exceptional performance of duties in the fields of international engagement and combined arms training.

Brigadier Isaac Alexander Gregory SEIDL

For exceptional service to the Australian Defence Force in health executive leadership.

Air Commodore Graham John EDWARDS CSC

For exceptional service to the Australian Defence Force in aerospace acquisition and sustainment, and organisational capability development.

Group Captain Jennifer Marie FANTINI

For exceptional service in aerospace maintenance reform, maintenance productivity improvements, and aircraft maintenance interoperability strategy development for the Royal Australian Air Force.

Air Commodore Andrew Craig HEAP CSC

For exceptional service in aerospace capability management, operational support, and organisational development for the Australian Defence Force.

Group Captain Karon MILLETT

For exceptional service to the Australian Defence Force in communications engineering, personnel coaching and Cyberspace Workforce development.

Group Captain Jane Margaret WHEATON

For exceptional service in workforce development for the Australian Defence Force.

MEDAL OF THE ORDER IN THE MILITARY DIVISION

Warrant Officer Stephen Gregory CHEESEMAN

For meritorious performance of duty in the fields of Naval Aviation and personnel mentoring and management in the Royal Australian Navy.

Lieutenant Commander Wayne Terance RICHARDS RAN

For meritorious service in the field of Navy marine and port services support.

Chief Petty Officer Bradley Gary WALSH

For meritorious performance of duty in the field of Navy training in particular Physical Training and Leadership Development.

Captain Allen Mark WHITTAKER CSC RAN

For meritorious service in the field of Navy aviation capability development.

Warrant Officer Class One Brian James BUSKELL CSM

For meritorious service to the Australian Army in leadership, cultural reform and tactical expertise.

Warrant Officer Class One Michael Stephen CLARKE

For meritorious performance of duty as a Regimental Sergeant Major in the Australian Army.

Warrant Officer Class One Tony Lionel KENNEDY

For meritorious service to the Australian Defence Force in personnel management, training and leadership.

Warrant Officer Class One David Graeme MCBEAN

For meritorious service as the Artificer Sergeant Major of Forces Command and the 2nd Cavalry Regiment, and the Senior Technical Advisor Small Arms at the Land Engineering Agency.

Warrant Officer Class One Faith Marie MILLER

For meritorious service in enhancing Army's contribution to Indigenous employment and logistics training.

Captain Ross Geoffrey PRINGLE

For meritorious service to the Australian Defence Force as a Regimental Quartermaster.

Major Ian Markham TIBBITS CSM (Retd)

For meritorious performance of duty in the field of Australian Army Cadets.

Wing Commander Steven Charles PARSONS CSC

For meritorious performance of duties in Very Important Persons Operations at the Air Mobility Control Centre; and in the provision of airbase support and cultural reform as Commanding Officer of Number 13 Squadron, Royal Australian Air Force.

Warrant Officer Paul Robert SHEPHERD

For meritorious service in the field of airborne electronic warfare development.

Australian Associated Press